250 TL üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO!

0

Sepetiniz Boş

Hikayemiz

Misyonumuz

Dünyada ilk defa bu topraklarda gelişen bira yapım kültürü uzunca bir aradan sonra doğum yeri Anadolu'da tekrar hayat buluyor! Günümüzden 11.600 yıl önce, bugünkü Şanlıurfa'nın 22 km. kuzeydoğusunda, Göbeklitepe'de insanlık ilk birasını yaptı. Karaca Dağ eteklerinde yetişen, henüz daha tarımı yapılmaya başlanmamış yabani arpa, siyez ve emmer buğday çeşitlerinden elde edilen malt, kireçtaşından büyük çanaklarda mayalandı. Tarımdan ve hatta şaraptan çok daha önce bu kutsal sıvı insanlığın damarlarında dolaştı.

Butik Bira olarak misyonumuz evde bira yapımı ve butik bira kültürünü doğduğu topraklara yeniden kazandırmaktır. Sarhoş olmak için değil; tadı, kokusu ve keyfi için içilmesi gereken biranın üretim kültürüyle beraber tüketim kültürünü de hakettiği saygınlığa kavuşturma hedefindeyiz.

Göbeklitepe kazılarında açığa çıkarılan, kiminin hacmi 160 litreye ulaşan ve diplerinde bira tortusu saptanan kireçtaşı çanaklar. (Kaynak: Dietrich et al. Antiquity 86 - 2012: 674 - 695)

Şirketimiz

Kurucumuz Taylan, ODTÜ mezunu bir genetik bilimci. TaylanABD'de biyomühendislik doktorası yaparken üzerinde çalıştığı maya çeşitleriyle başladığı bira ve şarap yapımına 16 yıldır aralıksız devam ediyor. Bira üretimi konusunda ülkemizdeki malzeme ve bilgi eksikliğini gidermek için Butik Bira'yı kurdu. 

2008 yılından beri gıda ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren yetkin ekibimiz ile evde bira yapımı konusunda ihtiyacınız olabilecek her türlü malzeme ve hizmeti en uygun fiyatlarla size ulaştırma sözü veriyoruz.

Temsilciliklerimiz

İyi yemek yapmak gibi iyi bira yapmak da ancak iyi malzeme ile mümkün. Bunun için Butik Bira'da sadece dünya çapında kalitesini kanıtlamış ve Taylan tarafından bizzat denenmiş markaların ürünlerine yer veriyoruz.

Kalite standartlarımız çerçevesinde şu firmaların temsilciliklerini yürütmekteyiz:

  • Muntons İngiltere: Malt, maya ve bira kitleri
  • Brouwland Belçika: Malt, şerbetçi otu, maya ve bira kitleri
  • Fermentis Fransa: Bira mayası
  • Weyermann Almanya: Malt ve malt özü
  • Coopers Avustralya: Malt, bira kitleri ve bira yapım ekipmanları

Yakında bu firmaların ve portföyümüze eklemekte olduğumuz diğer markaların tüm ürünlerini Butik Bira'da bulabileceksiniz. Yeni ürünlerden haberdar olmak için haftalık eposta bültenimize abone olmayı unutmayın!