Evde bira nasıl yapılır?

Temmuz 21, 2018

Hızlı Başlangıç

Evde bira yapmanın en kolay yolu bira kiti kullanmaktır. Bira yapabilmek için bizden temin etmen gereken sadece tek bir ürün var:

Bu ürünle beraber gelen bira yapım kılavuzundaki tarifi adım adım uygulayarak çok kolay biçimde kendi biranı yapabilirsin.

Evde Bira Yapımı Başlangıç Seti - Butik Bira

 

Bira Nasıl Yapılır? 

Soru - Cevap

Bira kitinin içinde ne var?

Bira kitinin içinde sıvı malt özü var. Malt özü, fabrikada bira maltının, yani arpanın, önce haşlanıp sonra kaynatılmasıyla elde edilen pekmez gibi yoğun kıvamda tatlı bir sıvıdır. Fabrikadaki kaynatma sırasında içine katılan şerbetçi otu, malt özüne biraya has bir acılık kazandırır. Kitin içinde buna ek, ayrı olarak paketlenmiş bira mayası var.

Yaptığım biranın tadı nasıl olacak?

Yaptığın biranın tadı piyasada satılan biralardan çok daha iyi olacak. Bunu garanti ediyoruz. Tadın nasıl olduğu bizden değil, kendi birasını yapmış ve fazlasıyla memnun olan gerçek müşterilerimizden dinlemek istersen Müşteri Yorumları blogumuzu, Facebook SayfamızıFacebook Grubumuzu, Forumumuzu veya Instagram hesabımızı inceleyebilirsin.

Yaptığım biranın alkol oranı nedir?

Evde yapacağın biranın alkol oranı genelde %5 olur. Yapım sırasında daha fazla şeker veya malt özü kullanarak istersen alkol miktarını arttırabilir ve damak tadına en uygun birayı yapabilirsin.

Bir kitten kaç şişe bira çıkıyor?

Bir bira kitiyle 46 şişe (23 litre) bira yapabilirsin.

Gönderdikleriniz dışında temin etmem gereken birşeyler var mı?

Gönderdiklerimiz dışında bira yapabilmek için 1 kg toz şeker, 1 damacana su, 1 kg küp şeker ve 46 adet boş bira şişesine ihtiyacın var. Kendi içtiğin bira şişelerini biriktirebilir veya biraya özel Kaiser cam şişelerimizi kullanabilirsin..

Her bira yapımında başlangıç seti almam gerekiyor mu?

Hayır, başlangıç setini (alet ve ekipmanları) sadece 1 kere alıyorsun. Ondan sonraki bira yapımlarında sadece bira kiti yani malt özü alman yeterli.

Bira kitlerinin ve başlangıç setinin fiyatları nedir? Başlangıç maliyetim ve üretim maliyetim nedir?

Başlangıç seti 214 TL, 2. ve sonraki üretimler için kullanacağın bira kitleri ise 94 TL'dir. İlk üretim için şişe başı maliyetin yaklaşık 5 TL, 2. ve sonraki üretimlerin için şişe başı maliyetin ise yaklaşık 2,5 TL'dir.

Yaptığım biradan zehirlenir miyim veya kör olur muyum?

Kesinlikle hayır. Hammaddesi üzüm suyu olan şarap ve damıtılmış içkilerden farklı olarak biranın hammaddesi olan arpa, metil alkol (zehirli alkol) oluşumuna sebep olan maddeleri içermez. Bu yüzden evde bira yapımı tamamiyle güvenlidir.

Evde bira yapımı yasal mı?

Evet, 4733 Sayılı TAPDK Kanunu'nun 8. maddesi uyarınca yılda 350 litreyi aşmamak kaydıyla evde kendi biranı yapman tamamiyle yasaldır. Fakat yaptığınız birayı satamaz veya ticari amaçlarla kullanamazsınız. Bu miktar sadece kendi bireysel tüketiminiz içindir.

Sorum burada cevaplanmamış!

Yardım sayfalarımıza gözatın veya bizimle iletişime geçin.