Ürünleri sepete ekleyebilmek için lütfen hesabınıza giriş yapınız😉

0

Sepetiniz Boş

Butik Bira (butikbira.com) Ürün Gelmedi! Özay Güler şikayeti hakkında kamuoyu açıklaması

Eylül 03, 2019

Şikayet Özeti: Daha önce sürekli olarak yöneticilere küfür ettiği için Butik Bira Facebook Grubu'ndan atılan müşteri Özay Güler siparişi eline ulaşmadığı için şikayette bulunmuştur.

Şirketimizin Yanıtı: 15312635 siparişe ilişkin kredi kartı iadesi 03.09.2019 12:10 itibariyle gerçekleştirilmiş ve kendisi bu konuda bilgilendirilmiş olmasına karşın Özay Güler, bilgilendirmeyi okuduktan sonra yalan söyleyerek ve iade edilmediğini öne sürerek 12:30 itibariyle haksız bir şikayet oluşturmuştur.

Ürün bedeli eksiksiz biçimde ve 924507022934 işlem numarasıyla 4784 nolu kredi kartına iade edilmiştir.

Şahıs, bu iftirasının öncesinde ve sonrasında da küfür ve hakaret yoluyla diğer müşterilerimizi, grup yöneticilerimizi ve destek ekibimizi taciz etmeye devam etmektedir. Bu yüzden kendisine ürün gönderimi ve satışı yapılmamaktadır. Verdiği siparişler iptal edilip ücret iadesi yapılmaktadır.

Ücret iadesi yapılmasına karşın Özay Güler, Butik Bira'ya, grup ve şirket yöneticilerine zarar verme amacıyla ticari itibar zedeleme, şahsi itibar zedeleme, ve kişilik haklarına saldırı dahil olmak üzere birden fazla suçu işlemektedir.

Şirketimizin işlenen bu suçlara karşı tüm yasal haklarını saklı tuttuğu ve bu hakları yargıya taşıyacağı belirtilmektedir.

Açıklamamız, kamuoyu açıklaması ve suç duyurusu niteliğinde olduğu için Özay Güler'e ilişkin isim ve ve kamuya açık platformlardan edinilen diğer detaylar kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Şikayet Metni (Sikayetvar.com sitesinden alınmıştır): 21.8.2019' da 15312635 numaralı 178 TL'değerinde siparişim üzerinden 10 gün geçmesine rağmen gönderilmedi ne tarafıma para iadesi ne dönüş ne bir bilgilendirme telefonları çalışmıyor yazdık bir mesaj size dönüş yapılacak diye bir cevap çıktı orada ama bakalım artık. Yıllardır internet ten defalarca alışveriş yaptım böyle bir şeyle ilk kez karşılaşıyorum herhalde tüketici derneklerine şikayette bulunmak gerekecek elinde ürün olmayabilir belki başka bir sebep ama en azında bilgilendirilmeli müşteri veya en kötüsü para iadesi. Saldım çayıra mevlam kayıra bu şirketi şikayet ettiğin zaman bir de seni sitelerinde teşhir ederek tiye alıyorlar bu bile ayrı bir şikayet konusu.

Müşteri: Özay Güler (Pirelli İzmit çalışanı)

Özay Güler   

 

Grup yöneticisinin aynı konuları tekrar tekrar açmaması ve Forum kurallarına uyması konusunda yaptığı uyarıya Özay Güler'in kamuya açık biçimde verdiği yanıtlar: